Serdecznie zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej “The Future of Private Law: Codification and Its Alternatives” organizowanej 6-7 czerwca 2025 r. z okazji jubileuszu (25-lecia) Transformacji Prawa Prywatnego, w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości - Uniwersytet Jagielloński”.
Wraz z ponownym powołaniem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego w marcu 2024 r. rozpoczęła się w Polsce intensywna dyskusja nad nowelizacją polskiego Kodeksu cywilnego. Zespoły eksperckie powoływane są stopniowo, a w świetle prowadzonych prac legislacyjnych wyraźnie widoczna staje się potrzeba prowadzenia badań poświęconych innowacyjnym rozwiązaniom regulacyjnym rozwijanym w innych porządkach prawnych. Aktualne staje się także pytanie o znaczenie kodyfikacji i możliwość wyróżnienia gałęzi określanej mianem prawa prywatnego w XXI w.
Konferencja ma na celu poddanie pod dyskusję najnowszych przemian zachodzących w prawie prywatnym. Zaproszeni prelegenci (z Chin, Czech, Belgii, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Ukrainy oraz Włoch) poddadzą analizie obecne trendy w legislacji, przedstawiając współczesne tendencje kodyfikacyjne i dekodyfikacyjne, a także ryzyka i szanse związane z zastosowaniem innowacyjnych konstrukcji regulacyjnych w zakresie prawa prywatnego tam, gdzie rozwój technologii czy zmiana celów regulacyjnych sprawia, że dotychczasowe instytucje prawa prywatnego przestają realizować lub zmieniają swoją funkcję.
Rejestracja na Konferencję zostanie otwarta 20.03.2025 r.
Miejsce Konferencji: Pałac Larischa, ul. Bracka 12, sala 203-204; możliwość udziału zdalnego.
Program Konferencji zostanie opublikowany wkrótce.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt e-mailowy z Redakcją TPP: redakcjatpp@gmail.com
Komitet Organizacyjny:
prof. dr hab. Fryderyk Zoll [Uniwersytet Jagielloński, Polska, Uniwersytet w Osnabrück, Niemcy]
dr hab. Marcin Spyra [Uniwersytet Jagielloński, Polska]
prof. dr. Hans Schulte-Nölke [Uniwersytet w Osnabrück, Niemcy]
prof. dr Lihong Zhang [Wschodniochiński Uniwersytet Nauk Politycznych i Prawnych w Szanghaju w Chinach]
prof. dr Matthias Storme [Katolicki Uniwersytet w Leuven, Belgia]
dr Marta Santos Silva [Uniwersytet Minho w Portugalii, Europejski Instytut Prawa Prywatnego w Maastricht w Holandii oraz Centrum Prawa i Polityki Europejskiej w Bremie, Niemcy]
dr Liudmyla Savanets [Zachodnioukraiński Uniwersytet Narodowy, Ukraina]
Organizator:
Wydział Prawa i Administracji, Katedra Prawa Cywilnego
prof. dr hab. Fryderyk Zoll, dr Anna Paluch, dr Katarzyna Południak-Gierz, Maciej Bujalski
Organizacja Konferencji jest finansowana ze środków Wydziału Prawa i Administracji w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.