O czasopiśmie

Charakter czasopisma

1.1. Czasopismo Transformacje Prawa Prywatnego (ISSN: 1641-1609) istnieje od 2000 roku i jest kwartalnikiem naukowym poświęconym przemianom w dziedzinie prawa prywatnego.
1.2. Cele czasopisma obejmują m.in. uchwycenie zjawisk współcześnie zachodzących w prawie cywilnym z uwzględnieniem nowoczesnej legislacji, badanie wpływu nowych technologii i przemian społecznych na prawo prywatne oraz jego instytucje, wyeksponowanie doktryny prawa prywatnego Europy Środkowowschodniej i ukazanie jej oryginalnego charakteru w międzynarodowym dyskursie publicznym.
1.3. W „Transformacjach” publikowali polscy autorzy, m.in. E. Bagińska, B. Gawlik, M. Jagielska, I. Karasek-Wojciechowicz, A. Kubas, P. Machnikowski, M. Mataczyński, L. Sobolewski, M. Pecyna, J. Pisuliński, Z. Radwański, M. Romańska, E. Rott-Pietrzyk, G. Tracz, F. Zoll i autorzy zagraniczni: H. van der Beek, C.W. Canaris, W. Hadding, M. Ilmer, P. Hommelhoff, I. Kroppenberg, L. Leuschner, D. Martiny, E. Micheler, A. Rudokvas, H. Schulte-Nölke, J. Sénéchal, S. Shavell, R. Welser, L. Wortham.
1.4. Czasopismo jest indeksowane w bazach on-line:
Index Copernicus,
The Central European Journal of Social Sciences and Humanities,
Pol-Index
ERIH PLUS.

Udostępnianie czasopisma

2.1. Czasopismo jest dostępne w większości polskich uczelnianych bibliotek prawniczych, a ponadto od numeru 1/2006 teksty są w całości i nieodpłatnie dostępne na stronie https://journals.law.uj.edu.pl/tpp. Ponadto, w razie zaprzestania wydawania Czasopisma, wydane numery są dostępne w Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego.

2.2. Czasopismo jest indeksowane w następujących bazach danych: Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH), Index Copernicus (ICI), ERIH PLUS, POL-index.

Zasady wydawania i finansowania czasopisma

3.1. Wydawcą Czasopisma jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a osobą upoważnioną do jego reprezentowania w ramach czynności związanych z organizacją i wydawaniem Czasopisma jest Redaktor Naczelny Czasopisma.
3.2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie jest podmiotem wyłącznie finansującym wydawanie Czasopisma, a inne podmioty zaangażowane lub współfinansujące wydawanie Czasopisma w zakresie poszczególnych numerów są każdorazowo w nich wskazywane.

Zasady publikacji:

Zasady ogólne naboru artykułów

1.1. W czasopiśmie Transformacje Prawa Prywatnego publikowane są artykuły naukowe poświęcone przemianom w dziedzinie prawa prywatnego. Artykuły muszą dotyczyć zagadnienia wyodrębnionego na podstawie kryteriów merytorycznych; w szczególności nie powinny obejmować „problemów wybranych”.
1.2. Redakcja prowadzi ciągły nabór artykułów i wydaje kolejne numery czasopisma, zawierające co najmniej trzy artykuły, co trzy miesiące, na koniec kwartału kalendarzowego. Numery są wydawane w wersji elektronicznej oraz papierowej, przy czym podstawowa jest wersja papierowa.

Sposób dostarczenia proponowanego artykułu

2.1.Tekst proponowanego artykułu w pliku .doc lub .docx należy złożyć za pośrednictwem niniejszej strony. W przypadku trudności prosimy o kontakt e-mailowy z Redakcją: redakcjatpp@gmail.com.
2.2. Tekst przesyłany do Redakcji jako propozycja publikacji powinien zawierać następujące dane:
a)      imię i nazwisko autora/autorów;
b)      afiliacja autora/autorów;
c)      informacja o autorze (publikowana w przypisie artykułu oznaczonym jako gwiazdka);
d)      tytuł artykułu w języku polskim;
e)      tytuł artykułu w języku angielskim;
f)       streszczenie artykułu w języku angielskim;
g)      słowa kluczowe w języku polskim;
h)      słowa klucze w języku angielskim;
i)        bibliografia załącznikowa (umieszczona bezpośrednio pod przesłanym do publikacji tekstem) zgodną z umieszczonymi na stronie internetowej czasopisma zasadami.
2.3. Do przesłanego tekstu należy dołączyć:
a)      oświadczenie, że tekst jest oryginalny, jest autorstwa wyłącznie osób wskazanych jako jego autorzy i nie został wcześniej opublikowany, przyjęty do druku ani przekazany do druku;
b)     formularz uzupełniony w zakresie danych wyszczególnionych w pkt 2.2 oraz danych osobowych autora/autorów (adres zamieszkania, numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej).

Warunki publikacji artykułu

3.1. Publikacja tekstu w czasopiśmie Transformacji Prawa Prywatnego, w tym przede wszystkim uruchomienie procedury recenzowania, nie wiąże się z żadną opłatą ze strony Autora/Autorów.
3.2. Autorowi/Autorom nie przysługuje wynagrodzenie za publikację artykułu z wyjątkiem prawa do otrzymania jednego egzemplarza autorskiego.
3.3. Wszystkie publikowane w czasopiśmie teksty udostępniane są nieodpłatnie na podstawie licencji CC BY 4.0 - Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0, a publikujący w czasopiśmie Autorzy - zachowując wszelkie prawa autorskie - akceptują warunki licencji CC BY 4.0.

Ocena wstępna artykułu

4. Redakcja prowadzi prace na zasadach równości autorów. Redakcja może odmówić przyjęcia artykułu bez poddania go procedurze recenzyjnej jedynie, jeśli:
a)      nie spełnia standardów artykułu naukowego;
b)      dotyczy tematyki niezwiązanej z tematyką Czasopisma.
c)      pochodzi od członka Redakcji, Rady Naukowej lub osoby, której osobisty lub służbowy związek z członkiem Redakcji lub Rady Naukowej może wpłynąć na sposób wykonywania prac nad artykułem; jeżeli taki artykuł zostaje jednak przyjęty, z prac nad nim wyłącza się członków Redakcji lub Rady Naukowej, których zaangażowanie w prace nad artykułem budziłby wątpliwości co do konfliktu interesów.

Recenzja artykułu

5. Nadesłany tekst podlega recenzji zgodnie z procedurą recenzowania (w stosunku do artykułów, do których nie zostaną załączone odpowiednie formularze wraz z wypełnionymi danymi, nie zostanie uruchomiona procedura recenzowania i teksty te nie będą kierowane do recenzji zewnętrznej).
a)      do oceny każdej publikacji powołuje się co najmniej dwóch niezależnych recenzentów spoza Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz spoza uczelni, której studentem, doktorantem lub pracownikiem naukowym jest autor; z których każdy posiada co najmniej tytuł naukowy doktora nauk prawnych;
b)      autor/autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. double-blind review process).
c)      stosowane są wytyczne w zakresie recenzowania publikacji polegające na tym, że poza najważniejszymi uwagami merytorycznymi skierowanymi do autora/autorów artykuł zostaje zakwalifikowany do odpowiedniej grupy, jako:
– recenzja negatywna: artykuł nie nadaje się do publikacji w Czasopiśmie;
– recenzja negatywna warunkowa: artykuł może zostać opublikowany w Czasopiśmie po dokonaniu gruntowanych zmian;
– recenzja pozytywna warunkowa: artykuł nadaje się do publikacji w Czasopiśmie – po wprowadzeniu drobnych zmian;
– recenzja pozytywna: artykuł nadaje się do publikacji w Czasopiśmie;
d)      w przypadku otrzymania dwóch recenzji, z których jedna jest pozytywna a druga negatywna – artykuł kierujemy do trzeciego recenzenta zewnętrznego (tzw. recenzja rozstrzygająca).

Rozstrzyganie sporów

6. Spory związane z wydawaniem Czasopisma w pierwszej kolejności powinny być rozwiązywane polubownie.

Wydawca

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
ul. Gołębia 24,
31-007 Kraków, Poland
e-mail: okspo@uj.edu.pl
(kontakt przez Ośrodek Koordynacyjny Szkół Praw Obcych Uniwersytetu Jagiellońskiego)
nr tel.: +48 12 663 19 46
(kontakt przez Ośrodek Koordynacyjny Szkół Praw Obcych Uniwersytetu Jagiellońskiego)