Abstrakt
Dopuszczalność zabezpieczenia wierzytelności w formie zastawu na jednostkach uczestnictwa czyni zadość potrzebom obrotu gospodarczego. Charakter udziału w funduszu inwestycyjnym wskazuje, iż w ten sposób dostępne są jako zabezpieczenie wierzytelności, w postaci określonych środków majątkowych uczestników funduszu. Pozbawienie inwestora możliwości obciążenia jednostek uczestnictwa ograniczonym prawem rzeczowym godziłoby w interesy uczestników. Regulacje związane z ustanawianiem zastawu mają na celu zapewnienie przejrzystych relacji pomiędzy stronami.
Specyfika przedmiotu zabezpieczenia skutkuje koniecznością przestrzegania pewnych reguł prowadzących do wyegzekwowania przez zastawnika należnego mu .świadczenia. Ze względu na rosnącą popularność form zbiorowego inwestowania obciążanie tytułów uczestnictwa ograniczonym prawem rzeczowym nabierać będzie coraz większego znaczenia. Obok tradycyjnych form zastawu pojawiła się nowa instytucja zastawu finansowego skierowana do podmiotów gospodarczych i publicznoprawnych, wobec którego nastąpiło złagodzenie rygorów prowadzących do ustanowienia tego rodzaju ograniczonego prawa rzeczowego.
Pozwala to mieć nadzieję, iż wykorzystanie wierzytelności wynikającej z tytułu uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym otwartym spełniać będzie swą funkcję w obrocie gospodarczym nie wyłączając podstawowej roli, jaką jest osiągniecie przez inwestora określonego zysku z lokaty kapitału w funduszach inwestycyjnych.