Abstrakt
Plan działania doskonale wpasował się w kontekst procesu europeizacji prawa prywatnego, sytuacji policentryczności prawa w handlu zagranicznym i debaty zainicjowanej przez Komisję wraz z wydaniem Komunikatu o europejskim prawie umów z 11 lipca 2001 r.
Komunikat o europejskim prawie umów z 2001 r. może być postrzegany jako ważny krok w procesie konsolidowania pewnych, związanych z umowami handlowymi, obszarów wspólnotowego prawa pochodnego. Taka fragmentaryczna harmonizacja prawa umów ma stanowić podstawę dla szerszego procesu europeizacji prawa prywatnego. Rozważania Komisji zawarte w Komunikacie z 2001 r. skupiały się na problemach związanych z rozwojem, jednolitym stosowaniem i funkcjonowaniem
prawa Wspólnoty Europejskiej. Zaproponowane przez Komisję założenia czterech opcji działania wywołały na arenie międzynarodowej intensywną debatę i proces publicznych konsultacji.
Odpowiedzią na Komunikat z 2001 r. był Plan działania Komisji z 2003 r. Komisja podkreśliła w nim, że mimo przyjęcia jako właściwego tradycyjnego podejścia sektorowego, pożądane jest kontynuowanie dyskusji nad założeniami opcji II.IV, których realizacja w przyszłości mogłaby przyczynić się do zwiększenia poziomu spójności prawa prywatnego w Unii Europejskiej.
W Planie działania Komisja zidentyfikowała jako dwa główne problemy: niejednorodność acquis communautaire w sferze prawa umów, powodującą powstawanie przeszkód przy jednolitym stosowaniu prawa wspólnotowego, oraz różnice pomiędzy narodowymi systemami prawa umów, wpływające negatywnie na właściwe funkcjonowanie rynku wewnętrznego. W celu rozwiązania tych problemów Komisja zaproponowała kilka rozwiązań: Wspólny System Odniesień, mający zapewnić ogólne, powszechne reguły, będące podstawą jednolitego definiowania koncepcji i terminów stosowanych w prawie prywatnym Unii Europejskiej, wzmacnianie acquis communautaire w sferze prawa umów oraz nowy instrument legislacyjny ?instrument opcjonalny.
Niewątpliwie Plan działania Komisji z 2003 r. stanowi istotny postęp w debacie nad przyszłością europejskiego prawa prywatnego. Komisja próbowała w nim zdefiniować konkretne problemy i zaproponować możliwe rozwiązania. Nie wydaje się jednak, aby już z Planu działania wynikało jednoznacznie, jakie rozwiązania Komisja ma zamiar zrealizować w procesie ujednolicania prawa prywatnego w Unii Europejskiej.